خیلیا موقع خرید تلویزیون کلمه هایی مثل QLED و OLED رو میشنون و براشون سواله که تفاوت led با qled یا qled چیه؟ بعضی از سازنده ها حتی حروف دیگه‌ای قبل از LED قرار دادن، مثل DLED که انتخاب تلویزیون رو پیچیده تر میکنه. برای خرید تلویزیون باید نیازهای خودتون رو بدونید و تلویزیونی بخرید که کیفیت و عمر مفید و قیمتش برای کار شما بهینه باشه.

خلاصه بگیم، برای انتخاب بهینه، باید مزایای تلویزیون oled نسبت به QLED و LED رو بدونید و هم با معایب تلویزیون OLED و معایب تلویزیون qled که هر دو گرون‌تر از تلویزیون‌های LED هستند، آشنایی داشته باشید. و این چیزیه که در ادامه‌ی این مقاله به دنبالش هستیم. یعنی بررسی مزایا و معایب و در نهایت مقایسه led و oled و مقایسه led با qled.

آشنایی با روش کار تلویزیون LED و QLED و OLED

تلویزیون LED

اول سراغ تکنولوژی قدیمی‌تر که LED هست میریم. یه مانیتور یا تلویزیون LED از چند لایه برای کنترل کردن مقدار نور و رنگ استفاده می‌کنه که لایه زیرین معمولاً کارش تولید نور با لامپ‌های ال‌دی‌ای کوچیکه و لایه‌های روی اون هم یه جورایی شبیه فیلتر رنگی عمل می‌کنند و رنگ رو میسازن. وارد مباحث پیچیده در مورد اینکه چطور نور با زاویه‌های مختلف عبور می‌کنه و به ساب‌پیکسل قرمز و سبز و آبی روشنایی می‌رسونه.

عیب تلویزیون LED اینه که حتی وقتی میخواین رنگ سیاه کامل رو ببینید، باز هم لامپ‌های LED اون پشت روشن میشه و نتیجه‌اش اینه که عمق رنگ مشکی مثل تکنولوژی OLED عالی نیست. یعنی یه فرق واضح OLED و LED زمانی معلوم میشه که محیط رو تاریک کنید و یه تصویر سیاه کامل رو تلویزیون نمایش بدید. تلویزیون LED کاملاً قابل تشخیص میشه در حالی که تلویزیون OLED رنگ سیاه عمیقی داره.

تلویزیون QLED

اگه بخوایم علت اصلی تفاوت LED با QLED رو بگیم، روش تولید نور پس‌زمینه فرق داره. تو تلویزیون و مانیتور LED از لامپ‌های LED در لبه‌ها استفاده میشه که خب نور یکنواخت به کل صفحه نمی‌رسه و نمیشه به راحتی یه بخش خاص از صفحه رو سفید و بقیه‌ی بخش‌ها رو سیاه نشون داد. توی تلویزیون QLED نور به صورت پراکنده تو پس‌زمینه تولید میشه و خب این باعث میشه که روشنایی یکنواخت تر و بیشتر بشه. بنابراین فرق اصلی QLED و LED زمانی مشخص میشه که یه تصویر پر از نقاط نورانی و نقاط تاریک داشته باشید و ضمناً کاری کنید که نور بیشتری که QLED داره، به چشم بیاد.

تفاوت LED با QLED و OLED چیه؟ کدوم رو بخریم؟

مقایسه led و oled

تکنولوژی امروزی OLED هست که دیگه نیازی به نور پس‌زمینه نداره و خبری از لامپ LED در لبه‌ها نیست بلکه هر پیکسل خودش نور تلوید می‌کنه. این شیوه باعث میشه که کنتراست تلویزیون OLED بالاتر از QLED باشه و کیفیت رنگ‌ها بیشتر باشه و در واقع رنگ‌های غلیظ‌تری نشون بده.

تفاوت LED با QLED و OLED چیه؟ کدوم رو بخریم؟

یه فرق واضح بین OLED و LED هم در نمایش رنگ سیاه دیده میشه که رنگ سیاه عمیق‌تره چرا که پیکسل‌هایی که قراره سیاه رو نشون بدن، به کلی خاموش میشن و نور تولید نمی‌کنن. برای همین کنتراست OLED که از تقسیم کردن حداکثر روشنایی بر حداقل روشنایی که صفر هست، محاسبه میشه، روی کاغذ بی‌نهایت هست. اما در عمل وقتی تلویزیون تو محیط روشن قرار میگیره، صفحه نمایش نور اطراف رو بازتاب میکنه و وقتی تصویر سیاهه، شما سیاه کامل رو نمی‌بینید.

یه عیب که فعلاً در تکنولوژی OLED خودنمایی میکنه، بحث سوختگی پیکسل و دوام هست که در حال حاضر با وجود پیشرفت‌های زیادی که این تکنولوژی داشته، هنوزم عمر مفید یه پنل OLED کمتر از پنل LED هست. هزینه‌ی تولیدش هم بیشتره. به همین دلیله که اگه بخوایم یه تلویزیون ارزون برای سال‌ها استفاده کردن بخریم، قطعاً LED انتخاب اوله و اگه بودجه بیشتر باشه، میشه سراغ QLED و در نهایت OLED رفت.

خب یه جمع‌بندی داشته باشیم قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدیم که Oled بهتر است یا qled؟

  • معمولاً روشنایی تلویزیون QLED بیشتر از LED هست و کنتراست بالاتری داره.
  • تلویزیون OLED از نظر کنتراست و غلظت رنگ بهتر از QLED و LED هست.
  • رنگ سیاه در تلویزیون OLED عمیق‌تر از تلویزیون LED و QLED هست.
  • عمر مفید تلویزیون OLED کمتر از QLED است.
  • قیمت تلویزیون OLED بالاتر از QLED و قیمت QLED بالاتر از LED هست.

تفاوت تلویزیون qled با 4k

دقت کنید که تکنولوژی صفحه نمایشگر در مانیتور و تلویزیون، ربطی به رزولوشن نداره! یعنی یه سازنده میتونه تلویزیون فول اچ دی با پنل OLED درست کنه و یا یه تلویزیون با تکنولوژی قدیمی LCD و رزولوشن 4K یا اولترا اچ دی بسازه. البته رزولوشن 4K تو سال‌های اخیر متداول شده و در نتیجه بیشتر تلویزیون‌ها و مانیتورهایی که 4K هستن، پنل LED و QLED و OLED هست و شاید هیچ سازنده‌ای برای بازار عموم مصرف کننده‌ها سراغ تکنولوژی‌های قدیمی نره.

یه اشتباه متداول هم که بعضی از افراد می‌کنن اینه که فکر میکنن که اگه تلویزیون QLED بخرن، پنل حتما رزولوشن 4K داره! مشخصات رو بخونید و دقیقاً چک کنید که رزولوشن 4K یا UHD باشه.

در خرید تلویزیون علاوه بر اینکه باید هزینه رو در نظر گرفت، میشه از نزدیک کیفیت پنل‌ها را با تصویر یکسان و در محیط یکسان مقایسه کرد. بعضی از تکنولوژی‌های جدید مثل DLED و Neo QLED در بعضی از تلویزیون‌های خاص به کار رفته که روی کاغذ شاید خیلی متفاوت باشه اما در عمل تفاوت زیادی با LED و QLED معمولی نداشته باشه. به همین جهت اگه براتون سواله که کدوم رو بخریم، Neo qled یا oled ؟ یا مثلاً با توجه به قیمت و نوع مصرف شما، Oled بهتر است یا qled کافیه؟ خب این موارد رو باید از نزدیک ببینید و شرایط استفاده‌ی خودتون رو در نظر بگیرید.

شما در نهایت کدوم تکنولوژی تلویزیون رو برای چه نوع کاربری انتخاب کردید و علتش چی بوده؟