برنامه گوگل فوتو یکی از برنامه‌های محبوب گوگل هست که برای ذخیره کردن عکس به صورت آنلاین و کارهای ساده ادیت عکس کاربرد داره. حذف عکس از گالری اندروید خیلی ساده هست، یعنی حواسمون نباشه، به راحتی عکس حذف میشه. بعضی از گوشی ها عکس رو کامل پاک نمی‌کنن. مثلاً برای برگرداندن عکسهای پاک شده ایفون میشه گالری رو باز کردن و آلبوم تصاویر اخیراً دیلیت شده رو چک کرد و عکس رو برگردوند. در گوشی‌های شیائومی و برخی برندهای دیگه هم همین‌طوره. اما اگه عکس رو از اونجا هم حذف کنیم چطور؟ یا مثلاً قابلیت ریکاوری عکس های پاک شده گالری در گوشی ما وجود نداشته باشه؟

برای همین شرایطه که استفاده از گوگل فوتوز به درد میخوره. قبل از اینکه دنبال روش‌های بازیابی عکس های پاک شده گوشی سامسونگ و شیائومی و غیره جستجو کنید، بهتره که عکس‌های مهم کاری یا خاطره انگیزتون رو روی گوگل فوتوز آپلود کنید تا یه بکاپ آنلاین داشته باشید. برای روز مبادا!

در این مقاله روش انتخاب فولدری که عکس‌های داخلش در گوگل فوتوز آپلود میشه رو توضیح می‌دیم چرا که خیلیا نمیخوان کل عکس‌هایی که دارن، آپلود بشه و کلی حجم اینترنت مصرف بشه!

گوگل فوتوز محلی امن برای عکس های مهم

همون طور که اشاره کردیم مزیت اصلی گوگل فوتو اینه که میتونید عکس‌های مهم رو روی سرورهای گوگل ذخیره کنید. چند سال پیش گوگل فضای ۵ گیگابایت به صورت رایگان به همه میداد که الان ۱۵ گیگابایته و شاید سال 2024 به بعد، این حجم بیشتر بشه. اکانت پولی هم که فضای خیلی بیشتری داره.

اگه عکس مهمی رو تصادفاً پاک کنید، یا اصلاً حالت بدتر رو در نظر بگیرید، گوشی یهو خراب و نابود بشه! خب مشکلی نیست چون بازگرداندن عکس از گوگل فوتو به گالری امکان‌پذیره.

متأسفانه خیلی از کاربرا فکر میکنن که ریکاوری عکس های پاک شده اندروید ساده هست در حالی اصلاً این جور نیست. اگه تو اپ گالری گوشی شما، یه آلبوم یا گزینه برای دیدن عکس هایی که اخیراً حذف شده، موجود باشه، کار ساده هست اما ریکاوری عکس های پاک شده گالری که حتی از این بخش هم حذف شده باشن، یه جورایی غیرممکنه. علت هم قابلیت های امنیتی هست که گوگل و اپل در طراحی سیستم عامل در نظر میگیرن تا ریکاوری کردن اطلاعات شخصی غیرممکن باشه. به هر حال همیشه ممکنه گوشی به سرقت بره، یا خودتون گوشی رو بفروشید. اگه به سادگی بشه عکس ها رو ریکاوری کرد، واقعاً مشکلات زیادی پیش میاد.

بنابراین توصیه‌ی ما اینه که قبل از نیاز به دانلود قویترین نرم افزار ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی و تبلت، برای عکس های مهم، از گوگل فوتوز یا سایت های دیگه ای که فضای ابری رایگان در اختیارتون میذارن استفاده کنید، نمونه های معروفش Dropbox و OneDrive و ... هست. سرچ کنید!

حذف عکس از گوگل فوتو و فولدر گوگل فوتوز

وقتی گوگل فوتوز رو نصب می کنید، به صورت پیش فرض یه فولدر خاصی برای عکس های گوگل فوتوز در نظر گرفته میشه. البته دقت کنید که برای حذف عکس از گوگل فوتو نمیتونید صرفاً فولدر یا برنامه رو حذف کنید! یعنی با حذف کامل گوگل فوتو از گوشی و تبلت، عکس هایی که روی فضای ابری آپلود شده رو میشه از طریق کامپیوتر دانلود کرد. برای حذف کردن کامل این عکسا، باید وارد گوگل فوتوز بشید و عکس‌ها رو حذف کنید و از سطل زباله هم پاک کنید. بعضیا همه حذف اکانت گوگل فوتو و گوگل درایو رو ترجیح میدن تا هیچ رد پایی باقی نمونه!

در گوگل فوتو این قابلیت وجود داره که یه فولدر خاص و عکس‌هایی که تو اون فولدره، آپلود بشه و نه همه عکس‌ها و ویدیوها. بعضی از کاربرا روش کار رو نمیدونن و برای جلوگیری از مصرف اینترنت، دنبال این هستن که چگونه گوگل فوتو را غیر فعال کنیم، در حالی که گوگل فوتوز برنامه‌ی مفیدی هست به شرط اینکه یه فولدر خاص حاوی عکس و ویدیوهای مهم رو براش مشخص کنید تا آپلود کنه. اینجوری مشکل حجم اینترنتی که مصرف میشه، رفع میشه.

خب اما فولدر گوگل فوتوز در اندروید کجاست و چطور باید به گوگل فوتوز بگیم که کدوم عکسا رو آپلود کنه؟

اول برنامه گوگل فوتو رو اجرا کنید و بعد روی کتابخانه یا Library که پایین صفحه هست، تپ کنید. یه لیست از همه‌ی فولدرهای حاوی عکس و ویدیو ظاهر میشه.

انتقال عکس از گوگل فوتو به گالری خیلی ساده هست و می‌تونید عکس‌ها رو جابجا کنید.

آموزش آپلود فولدر مهم عکس ها و حذف عکس از گوگل فوتو

آموزش آپلود فولدر مهم عکس ها و حذف عکس از گوگل فوتو

آموزش آپلود فولدر مهم عکس ها و حذف عکس از گوگل فوتو

خب کنار بعضی از فولدرها ممکنه یه آیکون ابر خط خورده باشه، به این معنی که این فولدرها روی گوگل فوتوز آپلود نمیشن! اگه همچین آیکونی کنار فولدری نباشه، یعنی آپلود میشه!

هر فولدری که نمیخواین روی فضای ابری گوگل فوتوز آپلود بشه رو اول باز کنید و بعد بالای صفحه روی سوییچ روبروی Backup تپ کنید تا رو حالت خاموش قرار بگیره.

آموزش آپلود فولدر مهم عکس ها و حذف عکس از گوگل فوتو

آموزش آپلود فولدر مهم عکس ها و حذف عکس از گوگل فوتو

به همین سادگی مشکل مصرف اینترنت حل میشه و فقط فولدرهایی که براتون خیلی مهم هست، آپلود میشه. یعنی هم جلوی مصرف بیش از حد اینترنت رو گرفتید و هم اگه عکس مهمی تصادفاً حذف بشه یا مشکلی برای گوشی پیش بیاد، تو گوشی یا تبلت جدید یا تعمیر شده، خیلی راحت بازگرداندن عکس از گوگل فوتو به گالری انجام میشه. به علاوه تو کامپیوتر هم به عکس ها دسترسی دارید.

برای حذف عکس از گوگل فوتو هم میتونید وارد فولدرهایی که آپلود خودکار فعاله بشید و عکس موردنظر رو حذف کنید. اینجوری عکس هم از گوشی حذف میشه و هم از گوگل فوتوز.