برای دور زدن تحریم و استفاده از سایتای خارجی که به ایرانیا سرویس نمیدن، باید آدرس آی پی واقعی که مال ایرانه رو مخفی کنیم که برای این کار روش‌های مختلفی وجود داره. مثلاً میشه از برنامه های وی پی ان یا پروکسی استفاده کرد. اما این دو تا با هم فرق دارن و خیلیا میپرسن که فرق پروکسی با فیلتر شکن چیست؟ بعضیا هم دقیقاً نمیدونن که فرقشون چیه و برای یه کاربری خاصی، در مورد لیست پروکسی برای گوشی یا لیست پروکسی رایگان سرچ میکنن.

با توجه به اینکه استفاده از وی پی ان و پروکسی با ریسک و احتمال هک شدن و سرقت اطلاعات همراهه، اینکه بدونیم فرق پروکسی با فیلتر شکن چیست موضوع مهمیه. با ما باشید تا در مورد فرق این دو تا صحبت کنیم.

وی پی ان چطور کار میکنه؟

برنامه‌های وی پی ان زیاده و خیلیها از وی پی ان استفاده میکنن و فکر میکنن که کار خاصی انجام نمیده و موضوع مهمی نیست اما در واقع برنامه VPN جزو مهمترین برنامه ها محسوب میشه چرا که با امنیت سر و کار داره. چطور؟

خب زمانی که وی پی ان رو روشن میکنید، به زبون ساده گوشی شما به یه سرور تو یه کشور خارجی وصل میشه و بعدش از طریق اون سرور به سرور یه سایت یا یه بازی آنلاین و یا یه برنامه، وصل میشید. خب اگه این سروری که واسطه شده، توسط هکر راه اندازی بشه یا یه شرکت جاسوسی اون رو راه اندازی کرده باشه، از گوشی شما و اطلاعات وب گردی شما سوء استفاده میشه.

به طور کلی استفاده از پروکسی رایگان پرسرعت یا وی پی انی رایگان برای اندروید بدون ریسک نیست!

وی پی ان امن داستانش کاملاً فرق میکنه چرا که جلوی سوء استفاده رو میگیره و این کار با رمزگذاری اطلاعاتی که بین گوشی شما و سرور وی پی ان مبادله میشه و همین‌طور لایه‌های امنیتی مختلف، انجام میشه.

فرق پروکسی با وی پی ان چیست؟

نصب فیلتر شکن پروکسی چه فرقی با وی پی ان داره؟

خب حالا پروکسی چی کار میکنه؟ پروکسی هم در واقع یه سرور هست که بین گوشی یا کامپیوتر شما و دنیای اینترنت واسطه میشه. در نتیجه آی پی ایرانی شما مخفی میمونه و میتونید از سایت‌هایی که ایران رو تحریم کردن، استفاده کنید. یعنی درخواستی که شما از سرور یه سایت دارید، اول برای سرور پروکسی فرستاده میشه و بعد اون سرور پروکسی، درخواست رو برای سرور سایت میفرسته و با این روش، IP Address واقعی شما که از ایران وصل شدید، مخفی میمونه. از این جهت پروکسی با وی پی ان یکیه. اما خب اگه یه لیست پروکسی رایگان به دست شما برسه و یه لیست وی پی ان رایگان، کدوم بهتره؟

پاسخ روشنه، وی پی ان احتمالاً بهتره به این علت که پروکسی مثل وی پی ان اطلاعاتی که مبادله میشه رو رمزگذاری نمیکنه! خب این موضوع خیلی مهمیه و که کاربر پروکسی اینترنت باید در نظر بگیره. نداشتن رمزگذاری پیشرفته مشابه VPN راه نفوذ هکر رو هموار می‌کنه، البته کار ساده‌ای نیست به هر حال.

فرق پروکسی با وی پی ان چیست؟

پروکسی برای vpn گوشی سریع تره یا وی پی ان

خب اگه امنیت رو کنار بزاریم که واقعاً کار اشتباهی هست و بخوایم سرعت رو در نظر بگیریم، معمولاً پروکسی سرعت بالاتری داره. ممکنه وی پی ان سریع و امن به راحتی پیدا نشه اما برعکس، پروکسی رایگان پرسرعت رو راحت پیدا کنید.

هر دو کار تغییر آی‌پی ایران رو انجام میدن اما وقتی صحبت از امنیت میشه، وی پی ان بهتره و وقتی سرعت بالا نیاز دارید و میخواید بدونید که از نظر سرعت، فرق پروکسی با فیلتر شکن وی پی ان چیست ، طبیعتاً پروکسی بدون رمزگذاری پیشرفته و ملاحظات امنیتی بهتر، گزینه‌ی خوبیه.