تنظیم ساعت در ویندوز به صورت اینترنتی امکان‌پذیره. میتونید ساعت و تاریخ رو در ویندوز 11 و همین‌طور ویندوزهای قبلی از طریق سرورهای آنلاین تنظیم کنید و روش کار بسیار ساده‌ست.

در ادامه نحوه‌ی تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز به صورت دقیق و اینترنتی رو گام به گام با تصاویر توضیح میدیم. با یه مطلب آموزشی دیگه از وب‌سایت ساده‌گو همراه باشید.

وقتی ساعت رو به صورت دستی تنظیم می‌کنید، شاید ثانیه دقیق نباشه و حتی ممکنه یه نگاه به ساعت عقربه‌ای بندازید و دقیقه رو یه دقیقه عقب‌تر یا جلوتر تنظیم کنید. اما وقتی ساعت رو اینترنتی تنظیم می‌کنید، کاملاً دقیقه و هیچ خطایی نداره. چند تا سرور برای تنظیم ساعت هست که یکیش هم متعلق به مایکروسافته. میتونید در Windows 11 و ویندوز ۱۰ و نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز این کار رو انجام بدید. روش کار تو ویندوز ۱۱ ساده‌تره و در مورد ویندوز ۱۰ هم پیچیده نیست.

تنظیم اینترنتی ساعت ویندوز 11

برای شروع کار، از سریع‌ترین روش دسترسی به تنظیمات ساعت استفاده کنید که راست‌کلیک کردن روی ساعت و تاریخ در گوشه‌ی تسک‌بار هست. یه منوی کوچیک میاد، روی Adjust date and time کلیک کنید.

تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز 11 به صورت دقیق و اینترنتی

خب یه بخش از اپ Settings باز میشه که صفحه‌ی تنظیم ساعت و تاریخه. اولین کار اینه که منطقه‌ی جغرافیایی یا همون کشور رو درست انتخاب کنید. مثلاً ساعت تهران میشه ساعت گرینویچ به اضافه‌ی ۳ و نیم ساعت. لذا از منوی کرکره‌ای Time zone گزینه‌ی (UTC +03:30) Tehran رو انتخاب کنید.

 

تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز 11 به صورت دقیق و اینترنتی

دو تا گزینه‌ی مهم و مفید هم هست که فعاله ولی اگه فعال نیست، فعالشون کنید. گزینه‌ی Set time automatically برای تنظیم زمان به صورت خودکار و گزینه‌ی Adjust for daylight saving time automatically که برای عقب و جلو کشیدن ۱ ساعته در ابتدای پاییز و بهار مناسبه. یعنی اگه فعالش کنید، دیگه لازم نیست حواستون باشه که ساعت رو اول مهر یا اول فروردین تغییر بدید.

تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز 11 به صورت دقیق و اینترنتی

اما آخرین کار که تنظیم اینترنتی ساعت و تاریخ هست: یکم اسکرول که کنید به بخش Additional settings می‌رسید. همون جور که میبینید یه تاریخ و ساعت ذکر شده، منظور زمان آخرین باری هست که ساعت اینترنتی چک شده. روی دکمه‌ی Sync now کلیک کنید. البته حواستون باشه که سیستم به اینترنت وصل باشه.

تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز 11 به صورت دقیق و اینترنتی

یکم که صبر کنید، ساعت و تاریخ دقیق از سرور تایم بررسی و تنظیم میشه. همون جور که تو تصویر زیر می‌بینید، روز و ساعت بروزرسانی تغییر کرده و یه علامت تیک هم ظاهر شده که نشون میده ساعت و تاریخ همین حالا از طریق اینترنت و دقیق تنظیم شده.

تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز 11 به صورت دقیق و اینترنتی

به همین سادگی می‌تونید ساعت و تاریخ ویندوز رو از طریق اینترنت و کاملاً دقیق تنظیم کنید.