بعد از نصب کردن ویندوز، اولین کار اینه که اونو اکتیو کنیم. اگه ویندوز اورجینال هست، سریال فعالسازی رو در مراحل نصب وارد می‌کنیم یا با لاگین در حساب مایکروسافت، لایسنس دیجیتالش رو فعال می‌کنیم. اما اگه اورجینال نباشه چطور؟ باید اون رو کرک کرد.

ما در این مطلب به این سوال جواب می‌دیم که از کجا بفهمیم که ویندوز اکتیو شده یا خیر؟ ساده‌گو رو در ادامه‌ی مطلب دنبال کنید.

شاید فکر کنید ویندوز اورجینال با کرک شده فرق داره اما در واقع یکی هستن! اصلاً میتونید نسخه‌ی اورجینال ویندوز رو از سایت مایکروسافت دانلود کنید و بعد از نصب، اون رو با برنامه‌های مختلف که به اسم کرک شناخته میشه، فعالسازی کنید. حتی می‌تونید آپدیت‌های ویندوز رو هم دانلود کنید، درست مثل ویندوز اورجینال.

تفاوت بین ویندوز کرک شده و اورجینال در اینه که نمی‌تونید از پشتیبانی رسمی مایکروسافت به روش‌های مختلف مثل تلفن و غیره، استفاده کنید.

از کجا بفهمیم ویندوز 11 اکتیو شده یا فعالسازی نشده؟

خب، اگه ویندوز کرک شده باشه که معمولاً نیازی به کرک کردن مجدد نیست. اما ممکنه یه آپدیت جدید نصب کرده باشید و ویندوز نیاز به فعالسازی مجدد داشته باشه. سوال اینه که چطوری بفهمیم که ویندوز ما اکتیو نشده یا قبلاً اکتیو شده اما درست اکتیو نشده و کرک از کار افتاده؟

دو راه ساده داره، راه حل اول مختص Windows 11 نیست، در ویندوز 10 و نسخه‌های قبلی هم کاربرد داره:

راه اول اینکه در گوشه‌ی پایین و راست صفحه، یه عبارت کمرنگ میاد مثل تصویر زیر:

از کجا بفهمیم که ویندوز 11 اکتیو شده یا خیر؟

که نوشته ویندوز رو فعالسازی کنید، برای فعالسازی به Settings برید.

Activate Windows

Go to Settings to activate Windows.

اما علامت دوم: بعضی از تنظیمات ویندوز زمانی که اکتیو نکرده باشید، غیرفعاله! لذا اپ تنظیمات یا همون Settings رو اجرا کنید. می‌تونید منوی استارت رو باز کنید و روی آیکون چرخدنده کلیک کنید.

از کجا بفهمیم که ویندوز 11 اکتیو شده یا خیر؟

خب همون جور که تو تصویر زیر می‌بینید، پیام Activate now اومده و عبارت Windows isn't activated هم ظاهر شده. 

از کجا بفهمیم که ویندوز 11 اکتیو شده یا خیر؟