نصب فونت فارسی در ویندوز 10 درست مثل نصب فونت انگلیسی هست و با دو روش ساده میشه این کارو کرد. بعد از دانلود فونت فارسی برای ویندوز 10 یا ویندوز 11 می‌تونید تعداد زیادی فونت فارسی رو با دو تا کلیک نصب کنید! خوشبختانه فونت مستقل از اینکه چه ویندوزی دارید، یکسانه! به عبارت دیگه دانلود فونت فارسی برای ویندوز 10 64 بیتی  ضروری نیست و میتونید فونت فارسی که دانلود کردید رو روی همه‌ی ویندوزها نصب کنید.

در ادامه به دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و ویندوز 11 می‌پردازیم که درست مثل دانلود فونت ویندوز 7 و ویندوزهای قبلی هست و صرفاً روش نصب ساده‌تره. با ما باشید.

دانلود مجموعه فونت فارسی

قبل از نصب کردن فونت، باید فونت فارسی دانلود کنید. اگه هدف شما نصب کردن یه فونت خاصه، خب اسمش رو سرچ کنید و از سایت‌های مختلف دانلود کنید. همون جور که گفتیم دانلود فونت برای ویندوز 10 مثل دانلود فونت ویندوز 7 و سایر ویندوزها هست و در واقع فایل فونت یکسانه. البته فایل‌های فونت پسوندهای متنوعی دارند، معمولاً فایل با پسوند TTF برای دانلود قرار داده میشه چون کاربردش جامع‌تره و روی ویندوزهای مختلف به راحتی نصب میشه.

نصب فونت در ویندوز 7 و نسخه‌های بعدی ویندوز یکم ساده‌تر شده به خصوص تو ویندوز 10. نصب فونت فارسی در ویندوز 7 هم مثل نصب فونت انگلیسی هست، همین‌طور نصب فونت فارسی در ویندوز 11 و ویندوز 10 مثل نصب فونت‌های گرافیکی و فونت‌های انگلیسی هست. نصب فونت فارسی در اندروید به راحتی ویندوز نیست! تو ویندوز با دو تا کلیک فونت نصب میشه. در صورت دانلود مجموعه فونت فارسی دقت کنید که قبل از نصب کردن باید فایل Zip یا RAR که حاوی تعداد زیادی فونته رو اکسترکت کنید. به عبارت دیگه روش راست کلیک کنید و با گزینه‌ی مربوط به زیپ ویندوز یا نرم افزار وین رر، فایل آرشیو رو اکسترکت کنید.

اگه وین رر نصب ندارید، توصیه میکنیم که حتماً WinRAR یا جایگزین رایگان و قدرتمندش 7-Zip رو نصب کنید چرا که خیلی اوقات فایل برنامه و بازی‌ها به صورت زیپ یا RAR برای دانلود قرار داده میشه و باید اکسترکت بشه.

یادتون باشه که در ویندوز 11 یا ویندوز 10، یه راه دیگه هم برای دانلود فونت فارسی برای کامپیوتر داریم: دانلود فونت از مایکروسافت استور هم امکان‌پذیره در حالی که دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 7 از طریق استور مایکروسافت امکان‌پذیر نیست چرا که ویندوز 7 اصلاً برنامه‌ای به اسم Microsoft Store نداره. ما هم یه مجموعه فونت فارسی با حجم حدود ۲۰ مگابایت براتون آماده کردیم که همه‌ی فونت‌های مهم و کاربردی توش هست.

برای دانلود فونت علاوه بر سایت‌های ایرانی می‌تونید از مجموعه فونت‌های گوگل هم دیدن کنید. البته در این صورت تنوع فونت فارسی زیاد نیست! شرکت ادوبی هم فونت‌هایی برای فتوشاپ و غیره داره که باز هم تنوع موارد فارسی زیاد نیست. بهترین راه برای دانلود فونت فارسی برای کامپیوتر اینه که از سایت‌های ایرانی دیدن کنید.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

آموزش نصب فونت در ویندوز

بعد از اکسترکت کردن فایل زیپ یا RAR یا سایر فرمت‌های آرشیو، تعداد زیادی فونت دارید. برای نصب همه در یک مرحله، ساده‌ترین روش اینه که کلید Ctrl رو نگه دارید و A رو بزنید تا همه انتخاب بشن. بعد روی یکی از فایل‌ها راست کلیک کنید و Install‌ رو انتخاب کنید. به همین سادگی می‌تونید هزاران فونت رو نصب کنید. البته دقت کنید اگر فایل فونت با نام یکسان از قبل موجود باشه، پیام جایگزین کردن نشون میده که میتونید تأیید یا رد کنید.

برای جلوگیری از تکرار نمایش پیام، تیک گزینه‌ی دیگه نمایش نده رو بزنید! و بعد روی Yes یا No کلیک کنید.

نصب فونت در ویندوز 10 و 11 با Font Viewer

اگه فرمت فایل فونت TTF یا OTF باشه و روش دبل کلیک کنید، ابزاری به اسم فونت ویوئر ویندوز اون رو باز میکنه و پیش‌نمایش حروف رو نشون میده. یه چیز مثل تصویر زیر:

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

می‌تونید برای نصب فونت، روی دکمه‌ی Install بالای پنجره کلیک کنید. طبعاً اگه بخواین صدها فایل فونت رو نصب کنید، این روش خوب نیست چرا که باید صدها پنجره‌ی Windows Font Viewer باز بشه که بسیار وقت‌گیره.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

بعد از نصب فونت می‌تونید تو فتوشاپ و ورد و غیره ازش استفاده کنید اما دقت کنید که معمولاً باید برنامه رو بست و از نو باز کرد تا فونتی که نصب شده، تو لیست فونت‌ها بیاد. بنابراین به دنبال راه خاصی برای نصب فونت در ورد ویندوز 10 و ویندوز 11 و غیره نباشید! فقط ورد رو پس از نصب فونت ببندید و از نو اجرا کنید.

نصب فونت در ویندوز 7 و ویندوز 10 یا ویندوز 11 با کپی و پیست

روش بعدی برای نصب کردن فونت و به خصوص تعداد زیادی فونت تو یه مرحله، اینه که فونت‌ها رو کپی و پیست کنید! اما کجا پیست کنیم؟

خب مسیر فونت‌هایی که در ویندوز نصب میشه، برای همه‌ی ویندوزها اینه:

C:\Windows\Fonts

بنابراین روش دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 7 و ویندوز 10 و غیره به این صورته که فایل‌های فونت رو کپی کنید و این مسیر رو باز کنید. بعد رو فضای خالی راست‌کلیک کنید و Paste رو انتخاب کنید یا از شورت‌کات Ctrl + V برای پیست کردن فایل‌های کپی شده استفاده کنید.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

این روش خیلی ساده و سریعه، دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 حتی اگر هزاران فونت عجیب و غریب و خاص دانلود کرده باشید هم به سرعت انجام میشه. اما فراموش نکنید که فونت‌های مشکل‌دار و بدون کاربرد نصب نکنید تا منوی انتخاب فونت تو فتوشاپ و ورد و اکسل و پاورپوینت و غیره، بیخودی شلوغ نشه!

نصب فونت در ورد ویندوز 10 یا 11 از طریق اپ Settings

اما روش بعدی، میشه از کنترل پنل هم برای نصب فونت استفاده کرد. البته در ویندوز 10 و ویندوز 11 اپلیکیشن تنظیمات جدیدی اضافه شده که در این اپ هم امکان نصب فونت داریم. برای اجرا کردن این اپ، روی منوی استارت راست‌کلیک کنید و Settings رو انتخاب کنید. روش دیگه زدن کلید میانبر Win + i هست و منظور از Win ، کلیدی با لوگوی ویندوزه که معمولاً کنار Alt یا اسپیس قرار داره.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

در تنظیمات روی Personalization کلیک کنید و بعد هم روی Fonts کلیک کنید. حالا فایل فونت رو از فولدرش بگیرید و روی بخش بالای صفحه‌ی اپ تنظیمات که نوشته Drag and drop to install رها کنید. به این ترتیب فونت نصب میشه! می‌تونید همه‌ی فایل‌های فونت رو هم با زدن Ctrl + A انتخاب کنید و بعد با کلید چپ موس، فایل‌ها رو بگیرید و روی این قسمت رها کنید. این روش برای کسانی خوبه که هدفشون نصب فونت انگلیسی و فارسی به تعداد زیاده.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

دانلود فونت برای ویندوز 10 از مایکروسافت استور

برای نصب فونت از مایکروسافت استور هم می‌تونید اپ تنظیمات رو اجرا کنید.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

و مثل روش قبلی روی Personalization  و بعد روی Fonts کلیک کنید. در سمت راست صفحه روی گزینه‌ی Get more fonts in Microsoft Store کلیک کنید.  

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

البته اگه مقصود شما دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 یا ویندوز 11 هست، دقت کنید که فروشگاه اپلیکیشن مایکروسافت بیشتر حاوی فونت‌های انگلیسی و پولی هست. روی فونت موردنظر کلیک کنید.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11

توضیحات و ظاهر حروف رو بررسی کنید و در صورت نیاز روی Get کلیک کنید. به این ترتیب نصب فونت انگلیسی از مایکروسافت استور انجام میشه.

دانلود و نصب فونت فارسی در ویندوز 10 و 11