‌برای کمتر کردن مصرف اینترنت، جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید، راه خوبیه. به علاوه ممکنه یه پیام رسان مثل واتساپ داشته باشید که مرتباً عکس و ویدیو دانلود میکنه و مصرف اینترنت رو بالا میبره. با قطع دسترسی واتساپ به اینترنت در سامسونگ یا شیائومی یا هواوی و غیره، میتونید مصرف اینترنت رو کاهش بدید. از طرفی برای مخفی کاری میشه دسترسی پیام رسان به اینترنت رو قطع کرد!

اندروید تنظیماتی برای قطع دسترسی برنامه به اینترنت داره اما در بعضی از گوشی‌ها، این کار ساده نیست و باید تک‌تک دسترسی اپ‌ها به اینترنت رو بست! ما یه برنامه معرفی می‌کنیم که برای قطع دسترسی برنامه به اینترنت در شیائومی و سامسونگ و غیره کاربرد داره و کار رو خیلی ساده می‌کنه.

دقت کنید که در بعضی از گوشی‌ها، در Settings یا تنظیمات یه صفحه داریم که برنامه‌ها توش لیست شده و روبروی هر برنامه، دو تا گزینه برای دسترسی به اینترنت سیم کارت و اینترنت شبکه وای-فای در نظر گرفته شده. با حذف هر دو تیک، دسترسی برنامه به اینترنت به کلی قطع میشه و با زدن دو تیک، دسترسی فعال میشه. به همین سادگی! بنابراین برای جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت اندروید بدون روت، اپ اضافی نیاز نیست. اما در بعضی از گوشی‌ها، سازنده اندروید خام گوگل رو طوری تغییر داده که این جور صفحه‌ای نداریم و کار مشکله. در این صورت برنامه NetGuard رو نصب کنید بهتره و کار ساده میشه.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید با NetGuard

اگه گوشی یا تبلت شما مجهز به اندروید 10 و نسخه‌های جدیدتر هست، حتماً تنظیمات رو بررسی کنید، شاید نیازی به نصب کردن یه برنامه‌ی اضافی نباشه و مدیریت دسترسی به اینترنت خیلی ساده باشه. بعد از بررسی تنظیمات، در صورت نیاز نت‌گارد رو نصب کنید:

این برنامه در واقع یه فایروال هست و کار فایروال یا دیوار آتش در کامپیوتر و گوشی اینه که دسترسی به اینترنت و شبکه رو کنترل کنه. اگه یه برنامه رو در فایروال محدود کنید، نه میتونه اطلاعات از سیستم شما به سرورهای موجود در اینترنت بفرسته و نه اطلاعاتی دریافت کنه. به زبون ساده، اینترنت اون برنامه قطع میشه!

بعد از دانلود و نصب NetGuard، قوانین استفاده از اپ رو تأیید کنید و بعد روی سوییچی که بالای صفحه می‌بینید، تپ کنید تا فایروال نت‌گارد فعال بشه. با این کار یه پیام تأیید ظاهر میشه، درست مثل اپ‌های VPN. روی OK تپ کنید.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید

یه پیام دیگه هم در مورد ایجاد کانکشن VPN نشون داده میشه، اون رو هم تأیید کنید.

پیام دیگه‌ای که میاد مربوط به بهینه‌سازی مصرف باتری در اندروید هست. اندروید برای کاهش مصرف باتری، اجرا شدن برنامه‌ها در پس‌زمینه رو محدود میکنه. اگه از نت‌گارد برای قطع دسترسی برنامه به اینترنت استفاده می‌کنید، در پیام Battery Optimization هم روی OK تپ کنید تا بخشی از صفحه تنظیمات اندروید که به تنظیمات باتری مربوط میشه، باز بشه و NetGuard رو در لیست پیدا کنید.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید

در صفحه Battery optimization اگه NetGuard رو نمی‌بینید، از منوی کرکره‌ای بالای صفحه، All apps رو انتخاب کنید تا همه‌ی اپ‌ها لیست بشه. حالت روی NetGuard تپ کنید.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید

و حالت آپتمیماز نکن! یا Don't optimize رو انتخاب کنید. در این صورت اندروید به نت‌گارد کاری نداره و میذاره در پس‌زمینه باز بمونه و کارش رو انجام بده.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید

خب حالا نوبت جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید هست. در صفحه اصلی اپلیکیشن NetGuard، جلوی هر اپ دو تا آیکون نمایش داده میشه. یه آیکون شبیه آیکون WiFi هست و بعدی شبیه آیکون آنتن گوشی. اولی برای قطع دسترسی به اینترنت شبکه وای-فای کاربرد داره و دومی برای قطع دسترسی به اینترنت سیم کارت. حالت فعال، سبز هست و وقتی اینترنت اپی رو با تپ کردن روی این آیکون‌ها قطع کنید، نارنجی میشن.

قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید

به همین قطع اینترنت واتساپ در اندروید یا قطع اینترنت هر برنامه دیگه‌ای انجام میشه و همه تنظیمات تو یه صفحه در دسترس هست.